Georgia Tech Invitational

Oct 7-9, 2016 at Atlanta, Ga.
(Ken Byers Tennis Complex)
Live Match Update
10/9/2016 - 2:01 p.m. local time

Doubles Results


 Singles Results
 

 Div. I - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
16#60 Cameron Klinger, Vanderbilt
6
7
6
 Srdjan Jakovljevic, Tennessee
3
5
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Joseph Guillin, University of Florida
6
4
1
 Nathan Ponwith, Georgia
3
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16#109 Emil Reinberg, Georgia
6
7
 Jose Gracia, Florida State University
4
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Andrew Schafer, University of South Carolina
4
2
 Andrew Li, Georgia Tech
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Adam Steryous, Furman
7
6
 Michael Kay, Georgia Tech
5
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Robert Loeb, Georgia
6
3
5
 #89 Timo Stodder, Tennessee
4
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Jan Zielinski, Georgia
2
2
 Johannes Ingildsen, University of Florida
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Panu Virtanen, Vanderbilt
5
3
 #62 Max Hinnisdaels, Auburn
7
6

 Div II - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
16Thomas Mayronne, University of South Carolina
6
4
6
 Conner Huertas, Auburn
4
6
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Cole Fiegel, Georgia Tech
6
6
 Stephen Madonia, University of Florida
3
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Alex Knaff, Florida State University
7
6
 Clarke Wilson, Furman
6
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Chris Yun, Georgia Tech
6
6
 Steven Karl, Tennessee
0
0

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Daniel Yun, Georgia Tech
6
6
6
 David Sarkissov, University of Florida
4
7
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Yancy Dennis, University of South Carolina
7
6
 Alex Phillips, Georgia
5
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Cameron Green, Furman
6
6
 Rana Bhullar, Florida State University
1
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Scott Jones, Tennessee
3
6
4
 Billy Rowe, Vanderbilt
6
1
6

 Div. III - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
16Elijah Melendez, Georgia Tech
6
7
 Kevin Bondar, Miami
2
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Edward Nguyen, Auburn
6
6
 Jake Bhangdia, Furman
2
0

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Preston Touliatos, Tennessee
3
6
6
 Alex Steryous, Furman
6
3
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Niclas Genovese, Miami
3
2
 Tate Allwardt, Vanderbilt
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Sunay Bhat, Tennessee
2
2
 Phillip Gresk, Georgia Tech
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Alex Ross, Vanderbilt
6
7
 Jake Munns, Furman
2
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Vikram Chari, Vanderbilt
4
1
 Nile Clark, Miami
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
16Luca Wiedenmann, Tennessee
2
6
 Brandon Laubser, Auburn
6
7

 Div. I - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
EQ#60 Cameron Klinger, Vanderbilt
7
7
 Nathan Ponwith, Georgia
6
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQ#109 Emil Reinberg, Georgia
3
6
6
 Andrew Li, Georgia Tech
6
2
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQAdam Steryous, Furman
4
6
 #89 Timo Stodder, Tennessee
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQJohannes Ingildsen, University of Florida
6
7
 #62 Max Hinnisdaels, Auburn
2
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQSrdjan Jakovljevic, Tennessee
3
1
 Joseph Guillin, University of Florida
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQJose Gracia, Florida State University
7
6
6
 Andrew Schafer, University of South Carolina
5
7
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQMichael Kay, Georgia Tech
2
6
6
 Robert Loeb, Georgia
6
4
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQJan Zielinski, Georgia
6
6
 Panu Virtanen, Vanderbilt
4
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
ES#60 Cameron Klinger, Vanderbilt
7
1
3
 #109 Emil Reinberg, Georgia
6
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
ES#89 Timo Stodder, Tennessee
6
4
6
 Johannes Ingildsen, University of Florida
4
6
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSJoseph Guillin, University of Florida
6
6
 Jose Gracia, Florida State University
3
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSMichael Kay, Georgia Tech
6
4
2
 Jan Zielinski, Georgia
2
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSNathan Ponwith, Georgia
4
6
6
 Andrew Li, Georgia Tech
6
3
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSAdam Steryous, Furman
Adam Steryous won by walkover
 #62 Max Hinnisdaels, Auburn

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSSrdjan Jakovljevic, Tennessee
 Andrew Schafer, University of South Carolina
Andrew Schafer won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSRobert Loeb, Georgia
6
7
6
 Panu Virtanen, Vanderbilt
7
6
2

 Div. II - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
EQThomas Mayronne, University of South Carolina
6
2
7
 Cole Fiegel, Georgia Tech
4
6
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQAlex Knaff, Florida State University
5
3
 Chris Yun, Georgia Tech
7
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQDaniel Yun, Georgia Tech
6
0
 Yancy Dennis, University of South Carolina
7
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQCameron Green, Furman
6
6
 Billy Rowe, Vanderbilt
3
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQConner Huertas, Auburn
6
3
6
 Stephen Madonia, University of Florida
2
6
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQClarke Wilson, Furman
6
6
 Steven Karl, Tennessee
2
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQDavid Sarkissov, University of Florida
0
2
 Alex Phillips, Georgia
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQRana Bhullar, Florida State University
3
5
 Scott Jones, Tennessee
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESThomas Mayronne, University of South Carolina
7
6
 Chris Yun, Georgia Tech
5
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESYancy Dennis, University of South Carolina
6
6
 Cameron Green, Furman
4
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSConner Huertas, Auburn
6
6
 Clarke Wilson, Furman
4
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSAlex Phillips, Georgia
7
1
6
 Scott Jones, Tennessee
6
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSCole Fiegel, Georgia Tech
2
2
 Alex Knaff, Florida State University
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSDaniel Yun, Georgia Tech
1
3
 Billy Rowe, Vanderbilt
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSStephen Madonia, University of Florida
7
4
7
 Steven Karl, Tennessee
6
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSDavid Sarkissov, University of Florida
3
1
 Rana Bhullar, Florida State University
6
6

 Div. III - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
EQElijah Melendez, Georgia Tech
3
5
 Edward Nguyen, Auburn
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQAlex Steryous, Furman
7
3
2
 Tate Allwardt, Vanderbilt
5
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQPhillip Gresk, Georgia Tech
6
6
 Alex Ross, Vanderbilt
4
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
EQNile Clark, Miami
6
2
 Brandon Laubser, Auburn
7
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQKevin Bondar, Miami
2
3
 Jake Bhangdia, Furman
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQPreston Touliatos, Tennessee
 Niclas Genovese, Miami
Niclas Genovese won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQSunay Bhat, Tennessee
2
6
 Jake Munns, Furman
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
WQVikram Chari, Vanderbilt
 Luca Wiedenmann, Tennessee
Luca Wiedenmann won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESEdward Nguyen, Auburn
6
4
 Tate Allwardt, Vanderbilt
7
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESPhillip Gresk, Georgia Tech
4
1
 Brandon Laubser, Auburn
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSJake Bhangdia, Furman
6
6
6
 Niclas Genovese, Miami
2
7
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSJake Munns, Furman
 Luca Wiedenmann, Tennessee
Luca Wiedenmann won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSElijah Melendez, Georgia Tech
6
6
 Alex Steryous, Furman
4
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
NSAlex Ross, Vanderbilt
6
6
 Nile Clark, Miami
4
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSKevin Bondar, Miami
Kevin Bondar won by walkover
 Preston Touliatos, Tennessee

 Round   Players   1     2     3   Notes
SSSunay Bhat, Tennessee
Sunay Bhat won by walkover
 Vikram Chari, Vanderbilt

 Div. I - 10/9
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFEmil Reinberg, Georgia
6
7
 Timo Stodder, Tennessee
2
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFJoseph Guillin, University of Florida
6
6
4
 Jan Zielinski, Georgia
4
7
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
NFNathan Ponwith, Georgia
7
6
 Adam Steryous, Furman
6
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
SFAndrew Schafer, University of South Carolina
6
6
 Robert Loeb, Georgia
2
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFCameron Klinger, Vanderbilt
6
7
 Johannes Ingildsen, University of Florida
1
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFAndrew Li, Georgia Tech
Andrew Li won by walkover
 Max Hinnisdaels, Auburn

 Round   Players   1     2     3   Notes
SEFSrdjan Jakovljevic, Tennessee
 Panu Virtanen, Vanderbilt
Panu Virtanen won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
SWFJose Gracia, Florida State University
6
6
 Michael Kay, Georgia Tech
4
4

 Div. II - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFThomas Mayronne, University of South Carolina
3
4
 Yancy Dennis, University of South Carolina
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFConner Huertas, Auburn
4
7
1
 Scott Jones, Tennessee
6
6
0

 Round   Players   1     2     3   Notes
NFAlex Knaff, Florida State University
2
4
 Billy Rowe, Vanderbilt
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
SFStephen Madonia, University of Florida
6
6
 Rana Bhullar, Florida State University
3
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFChris Yun, Georgia Tech
6
7
 Cameron Green, Furman
4
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFCole Fiegel, Georgia Tech
7
6
 Daniel Yun, Georgia Tech
5
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
SEFSteven Karl, Tennessee
7
7
 David Sarkissov, University of Florida
6
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
SWFClarke Wilson, Furman
6
6
 Alex Phillips, Georgia
3
3

 Div. III - 10/9
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFTate Allwardt, Vanderbilt
4
6
 Brandon Laubser, Auburn
6
7

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFJake Bhangdia, Furman
3
6
2
 Luca Wiedenmann, Tennessee
6
1
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
NFElijah Melendez, Georgia Tech
6
6
 Alex Ross, Vanderbilt
4
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
SFKevin Bondar, Miami
Kevin Bondar won by walkover
 Sunay Bhat, Tennessee

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFEdward Nguyen, Auburn
6
6
 Phillip Gresk, Georgia Tech
4
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFAlex Steryous, Furman
7
4
6
 Nile Clark, Miami
6
6
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
SEFPreston Touliatos, Tennessee
 Vikram Chari, Vanderbilt
Vikram Chari won by walkover

 Round   Players   1     2     3   Notes
SWFNiclas Genovese, Miami
1
4
 Jake Munns, Furman
6
6


 


 Doubles Results
 

Div. 1 - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
QNathan Ponwith/Emil Reinberg, Georgia
8
 Scott Jones/Timo Stodder, Tennessee
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
QRana Bhullar/Alex Knaff, Florida State University
8
 Max Hinnisdaels/Conner Huertas, Auburn
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
QMichael Kay/Daniel Yun, Georgia Tech
4
 Robert Loeb/Jan Zielinski, Georgia
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QThomas Mayronne/Andrew Schafer, University of South Carolina
8
 Cameron Klinger/Billy Rowe, Vanderbilt
5

Div. 2 - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
QJohannes Ingildsen/Stephen Madonia, University of Florida
5
 Brandon Laubser/Edward Nguyen, Auburn
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QTate Allwardt/Panu Virtanen, Vanderbilt
4
 Cole Fiegel/Phillip Gresk, Georgia Tech
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QJake Munns/Adam Steryous, Furman
6
 Joseph Guillin/David Sarkissov, University of Florida
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QSteven Karl/Preston Touliatos, Tennessee
8
 Andrew Li/Chris Yun, Georgia Tech
7

Div. 3 - 10/7
 Round   Players   1     2     3   Notes
QSrdjan Jakovljevic/Luca Wiedenmann, Tennessee
4
 Cameron Green/Alex Steryous, Furman
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QDane Dunlap/Niclas Genovese, Miami
6
 Vikram Chari/Alex Ross, Vanderbilt
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QKevin Bondar/Nile Clark, Miami
3
 Trevor Croyder/Clarke Wilson, Furman
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
QJake Bhangdia/Sunay Bhat, Tennessee
1
 Alex Phillips/Elijah Melendez, Georgia Tech
8

Div. I - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
ESNathan Ponwith/Emil Reinberg, Georgia
8
 Rana Bhullar/Alex Knaff, Florida State University
2

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESRobert Loeb/Jan Zielinski, Georgia
8
 Thomas Mayronne/Andrew Schafer, University of South Carolina
1

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSScott Jones/Timo Stodder, Tennessee
7
 Max Hinnisdaels/Conner Huertas, Auburn
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSMichael Kay/Daniel Yun, Georgia Tech
7
 Cameron Klinger/Billy Rowe, Vanderbilt
8

Div. II - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
ESBrandon Laubser/Edward Nguyen, Auburn
5
 Cole Fiegel/Phillip Gresk, Georgia Tech
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESJoseph Guillin/David Sarkissov, University of Florida
4
 Steven Karl/Preston Touliatos, Tennessee
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSJohannes Ingildsen/Stephen Madonia, University of Florida
8
 Tate Allwardt/Panu Virtanen, Vanderbilt
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSJake Munns/Adam Steryous, Furman
3
 Andrew Li/Chris Yun, Georgia Tech
8

Div. III - 10/8
 Round   Players   1     2     3   Notes
ESCameron Green/Alex Steryous, Furman
 Vikram Chari/Alex Ross, Vanderbilt

 Round   Players   1     2     3   Notes
ESTrevor Croyder/Clarke Wilson, Furman
4
 Alex Phillips/Elijah Melendez, Georgia Tech
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSSrdjan Jakovljevic/Luca Wiedenmann, Tennessee
8
 Dane Dunlap/Niclas Genovese, Miami
3

 Round   Players   1     2     3   Notes
WSKevin Bondar/Nile Clark, Miami
8
 Jake Bhangdia/Sunay Bhat, Furman
5

Div. I - 10/9
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFNathan Ponwith/Emil Reinberg, Georgia
8
 Robert Loeb/Jan Zielinski, Georgia
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFMax Hinnisdaels/Conner Huertas, Auburn
 Cameron Klinger/Billy Rowe, Vanderbilt

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFRana Bhullar/Alex Knaff, Florida State University
3
 Thomas Mayronne/Andrew Schafer, University of South Carolina
8

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFScott Jones/Timo Stodder, Tennessee
8
 Michael Kay/Daniel Yun, Georgia Tech
5

Div. II - 10/9
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFCole Fiegel/Phillip Gresk, Georgia Tech
8
 Steven Karl/Preston Touliatos, Tennessee
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFJohannes Ingildsen/Stephen Madonia, University of Florida
8
 Andrew Li/Chris Yun, Georgia Tech
4

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFBrandon Laubser/Edward Nguyen, Auburn
8
 Joseph Guillin/David Sarkissov, University of Florida
5

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFTate Allwardt/Panu Virtanen, Vanderbilt
7
 Jake Munns/Adam Steryous, Furman
8

Div. III - 10/9
 Round   Players   1     2     3   Notes
EFCameron Green/Alex Steryous, Furman
8
 Alex Phillips/Elijah Melendez, Georgia Tech
6

 Round   Players   1     2     3   Notes
WFSrdjan Jakovljevic/Luca Wiedenmann, Tennessee
 Kevin Bondar/Nile Clark, Miami

 Round   Players   1     2     3   Notes
NEFVikram Chari/Alex Ross, Vanderbilt
 Trevor Croyder/Clarke Wilson, Furman

 Round   Players   1     2     3   Notes
NWFDane Dunlap/Niclas Genovese, Miami
5
 Jake Bhangdia/Sunay Bhat, Furman
8


Tournament Notes

Generated on 10/9/2016